Portal_background_image

زهرا آخاني،سرپرست معاونت توسعه مديريت و منابع انساني استانداري مركزي در گفتگو با عطرياس: شايسته گزيني بر جنسيت اولويت دارد/بايد تلاش كنيم نگاه جامعه نسبت به مديريت زنان تغيير كند

برای اولین باردرتاریخ فعالیت استانداران دراستان مرکزی، انتخاب یک زن در سمتِ معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری، اتفاق افتاد که به دور از همه ی امّا و اگرها، امید بانوان را برای تصدی پست های مدیریتی در استان دوچندان کرد. ▫️اگرچه چندی قبل از آن استاندارمرکزی با جایگزین کردن یک زن دیگر در پُستِ مدیرکل دفترسیاسی استانداری، در اثبات برادری خود به بانوان توانمند استان گامی برداشته بود ولی انتصاب یک زن در پُستِ معاونت، مهر تاییدی براستقبال وی از حضور پررنگ تر بانوان در رده های بالای مدیریتی دراستان بود.

زهرا آخانی، با بیش از 22 سال سابقه مدیریت در حوزه های مختلف استان، سوابقی همچون مدیر آموزش و پژوهشهای توسعه و آینده نگری استان مرکزی، رئیس گروه مطالعات استان، رئیس کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان، رئیس گروه آمایش، معاونت دفتر منابع انسانی استانداری و مشاور استاندار در امور جوانان را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
وی بعد از احیای دوباره ی سازمان برنامه و بودجه، بطور همزمان به عنوان مدیر آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری استان و همچنین سرپرست واحد برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری مرکزی فعالیت داشت. آنچه در پی می آید، ماحصل گفتگوی “زهرا آخانی” معاون توسعه منابع انسانی استانداری با عطریاس است.
شما اولین زنی هستید که در سمت معاون استاندار در استان مرکزی منصوب شده اید، دراین دولت، فضا را برای حضور زنان درعرصه های مدیریتی استان چگونه ارزیابی می کنید؟
به نظر بنده شرایط برای پذیرش مدیریت بانوان در حوزه های مختلف بسیارمطلوب و فراهم است و نیروهای توانمند زن باید بیشتر مطرح شوند. شخص استاندار از این موضوع بسیار استقبال می کند و حمایت های جدّی در این زمینه داشته و دارد.
چه اقداماتی می تواند منجر به تقویت بستر حضور زنان در رده های بالای مدیریتی شود؟
علاوه بر تلاش بیشتر بانوان برای حضور در پست های مدیریتی بالا، در بُعدِ نظام اداری نیز باید بستر لازم فراهم شود.
متاسفانه هنوز در جامعه، اعتماد لازم و صددرصدی به مدیریت زنان ایجاد نشده است؛ امّا فضا نسبت به 6 سال گذشته بسیار تغییر کرده و برای پذیرش بیشترِ بانوان، رو به بهبود است.
باید تلاش کنیم نگاه جامعه نسبت به مدیریت زنان تغییر کند و این فرهنگ سازی بسیار مهم است.
در انتخاب مدیران ارشدِ زن، توانمندی مهم است یا جنسیت؟
در حوزه ی زنان، بعد از بستر سازی برای حضور پررنگ تر زنان در پست های بالای مدیریتی و شکستن همه سدهای پیش رو، شایسته گزینی مهم ترین عامل است؛ چراکه با نگاهی فراجنسیتی می توان دریافت، تسلّط و توانمندی و شایستگی بسیار حائز اهمیت است.
هرچند حساسیت ها نسبت به حضور مدیریتی بانوان کمتر شده است ولی چون ما در این زمینه در دوره ی گذار هستیم، تابوها هنوز وجود دارد و ضرورت دارد بعد از فضاسازی و بستر سازی لازم، شایسته گزینی بدونِ توجه به جنسیت در اولویت قرار گیرد.
واکنش ها نسبت به حضور جنابعالی در پُست معاونت، چگونه است؟
اگرچه یک شبه و با یک دستورالعمل نمیتوان شرایط را تغییر داد و به نظر می رسد برای ارزیابی بیشتر این موضوع به زمان بیشتری نیاز است؛ امّا در مدّت کوتاه حضورم در این پُست، با استقبال خوبی مواجه بوده ام و حضور بنده را پذیرفته اند.
در حوزه معاونت توسعه منابع انسانی استانداری مرکزی تا چه میزان از ظرفیت بانوان توانمند استفاده خواهد شد؟
من تا جایی که بتوانم و شرایط فراهم باشد، از توانمندی زنان استفاده خواهم کرد.
در شرایط مساوی با اندکی اختلاف ، بانوان را برای انتصاب پست های مدیریتی در اولویت قرار خواهم داد.
چه اقداماتی در اولویت برنامه های شما قرار دارد؟
نوسازی اداری، مدیریت فناوری اطلاعات شبکه دولت و اقدامات اداری مالی در اولویت برنامه های معاونت توسعه منابع انسانی است؛ به جز بحث فناوری اطلاعات، عمده فعالیت های ما درون سازمانی است.بحث اصلاح نظام اداری استانداری نیز در دست اقدام است.
چه اهدافی را در حوزه معاونت توسعه منابع انسانی دنبال می کنید؟
توانمندسازی نیروی انسانی استانداری و ساماندهی نیروهای انسانی با هدف تبدیل منابع انسانی به سرمایه انسانی به منظور اثرگذاری بیشتر هریک از نیروهای دستگاه حاکمیتی استانداری در بخش های مختلف استان، از مهم ترین اهداف این حوزه معاونت است.برای اولین باردرتاریخ فعالیت استانداران دراستان مرکزی، انتخاب یک زن در سمتِ معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری، اتفاق افتاد که به دور از همه ی امّا و اگرها، امید بانوان را برای تصدی پست های مدیریتی در استان دوچندان کرد.
▫️اگرچه چندی قبل از آن استاندارمرکزی با جایگزین کردن یک زن دیگر در پُستِ مدیرکل دفترسیاسی استانداری، در اثبات برادری خود به بانوان توانمند استان گامی برداشته بود ولی انتصاب یک زن در پُستِ معاونت، مهر تاییدی براستقبال وی از حضور پررنگ تر بانوان در رده های بالای مدیریتی دراستان بود...


دسته بندی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها